Близько 2 тисяч гривень на місяць достатньо, щоб прожити в Україні за законом. Ця цифра є суттєво заниженою. Проблема в тому, що до неї прикріплені важливі виплати, які відповідно також є заниженими. У Раді зареєстрували законопроєкт, який може відчутно підняти прожитковий мінімум з 2021.

Який прожитковий мінімум пропонують у Раді

Профільний комітет зареєстрував законопроєкт №3515, який передбачає нове формування прожиткового мінімуму та його підвищення. 24 канал ознайомився із законопроєктом.

Прожитковий мінімум має становити частину середньомісячної заробітної плати в Україні за рік, що передує року формування Державного бюджету України на наступний рік, з урахуванням прогнозного рівня інфляції поточного року.

Законопроєктом передбачають, що у 2021 році прожитковий мінімум становитиме не менше 40% від середньої зарплати і щороку цей відсоток зростатиме на 1 пункт, допоки у 2031 не досягне не менше 50% від середньої зарплати.

Якщо протягом 3 місяців фактичний прожитковий мінімум буде на 10% вищий від того, який встановила Верховна Рада, прийнявши держбюджет, то його можуть переглянути. Тобто за нормальних умов прожитковий мінімум буде однаковим протягом року. Зараз його піднімають двічі на рік.

Розрахуємо приблизно як збільшиться прожитковий мінімум у 2021. У 2019 році середня зарплата була 9 205 гривень. Припустимо, що рівень інфляції у 2020 буде на рівні 6% (це оптимістичний прогноз від глави Нацбанку, передає Економічна правда). В такому випадку на 2021 прожитковий мінімум зафіксують на рівні 3 900. Це майже вдвічі більше, ніж зараз.

Який прожитковий мінімум є зараз

Наразі прожитковий рівень – це 2 027 гривень. Цьогоріч у бюджеті передбачили його збільшення ще два рази. 1 липня його піднімуть до 2 118, а 1 грудня – до 2 189 гривень.

Чому прожитковий мінімум не відповідає дійсності

Прожитковий мінімум в Україні занижений. Він не передбачає реальних потреб людей на одяг, транспорт, засоби гігієни, не кажучи вже про оренду житла та сплату комунальних послуг. Його вистачає хіба що на харчування і то не завжди.

Прожитковий мінімум в Україні став низьким стандартом якості життя, оскільки внаслідок заниження його розмірів були встановлені низькі розміри мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії за віком, допомоги малозабезпеченим сім’ям та інших соціальних виплат,
– йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.

В Україні існує ще поняття “фактичний прожитковий мінімум“, який щомісяця визначає Міністерство соціальної політики. У квітні 2020 фактичний прожитковий мінімум становив 3 846 гривень (з урахуванням суми обов’язкових платежів – 4 411 гривня), для дітей віком до 6 років – 3 597 гривень, для дітей віком від 6 до 18 років – 4 422 гривні, для працездатних осіб – 3 983 гривні (з урахуванням суми обов’язкових платежів – 4 948 гривень), для осіб, які втратили працездатність, – 3 264 гривні. Ці цифри близькі до тих, які пропонують у законопроєкті.
https://24tv.ua/prozhitkoviy-minimum-2021-ukrayina-zakonoproyekt_n1351583