Юрій Гусєв, генеральний директор Укроборонпрому, в своєму інтерв’ю розповів про вплив законопроєкту №3822 на підприємства “Укроборонпрому”, створення нового сучасного оборонного холдингу, про методи боротьби з корупцією на підприємствах та майбутнє заводу “Антонов”.

Ви були керівником Херсонської обладміністрації, що на вашу думку вам вдалося зробити, а що ні?

Що вдалося, а що ні – хай оцінюють інші.

Я ж скажу, що за час моєї роботи на посаді голови ХОДА – а це менше 17 місяців, – ми встигли вголос заявити про туристичний бренд Херсонщини і прийняти влітку 2020 року понад 4 млн туристів. Минулого літа у нас в області побував, в тому числі на відпочинку, далеко не один міністр. Я вже не кажу про представників топових українських ЗМІ, які у часи пандемії обрали Херсонську область як альтернативу відпочинку у Європі. З нашої області почалася президентська ініціатива «Мандруй Україною», коли цілий десант журналістів центральних телеканалів протягом кількох днів знімав сюжети про туристичні магніти області. Після цього провідні кіновиробники України на чолі з головою Держкіно Мариною Кудерчук приїхали до нас на пошук нових кінолокацій.

Херсонщина – перша в Україні за темпами реалізації національної  програми Президента України Володимира Зеленського «Велике будівництво». За 2020 рік – 98% зданих в експлуатацію об’єктів. І це найкращий результат серед усіх областей в країні!

У 2020-му Херсонщина увійшла до п’ятірки регіонів — лідерів із залучення інвестицій.

Відкрито нові рейси з міжнародного аеропорту «Херсон».

До успіхів можна віднести будівництво нових тимчасових КПВВ на адмінмежі з АР Крим. Передачу морського порту в концесію грузинсько-швейцарській компанії-консорціуму «Рисоіл-Херсон».

А ще – і Вам про це добре відомо – область стала регіоном-лідером серед учасників акції «Озеленення України» навесні 2020 року.

І сьогодні я продовжую опікуватись проєктом будівництва мостопереходу у Херсоні, роботи на якому ми відновили за дорученням та підтримки Президента влітку.

І хоча я вже не очолюю Херсонщину, завжди з радістю повертаюсь у гості. В Херсоні наразі живуть мої діти. І загалом досвід роботи очільником ОДА вважаю одним із найцінніших.

Яке було Ваше перше розпорядження на посаді керівника Укроборонпрому? Що вдалося змінити за перший місяць?

Мене призначено на посаду генерального директора Укроборонпрому Указом Президента від 3 грудня минулого року. За неповні 4 місяці роботи нашої команди реформа, якої давно потребує відомство і оборонно-промисловий комплекс країни в цілому, фактично зрушила з мертвої точки.

Одним із перших ключових кроків на посаді стало підписання Указу про початок корпоратизації підприємств-учасників Концерну. На той час це було одним із пріоритетних рішень, необхідних для реалізації нашої реформи. Адже Президент чітко озвучив, що очікує від мене реформування Укроборонпрому в холдингові структури з корпоративним управлінням.

29 січня Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроєкт 3822, який створює законодавчу базу для старту трансформації. Укроборонпром йшов до цього майже рік!

Здійснена перша в історії Концерну інвентаризація землі та вже виведено зі складу відомства 19 непрофільних підприємств.

Ми впровадили Кодекс етики та функцію комплаєнсу, продемонструвавши, що Концерн працює на принципах чесності, надійності та прозорості. А це, враховуючи корумповане минуло Укроборонпрому, – історія про відновлення довіри та зміцнення стосунків як із нашими іноземними партнерами, так і з вітчизняним приватним сектором.

Ми, спільно із Київським політехнічним інститутом ім. І. Сікорського та Київською школою економіки запустили освітні програми для працівників Концерну та підприємств-учасників, аби підготувати нове покоління професіоналів, лідерів, які продовжать справу розбудови ОПК країни і після реформи.

І це лише перші кроки великої реформи.

Українська оборонка – на порозі великих змін, які докорінно реформують управлінські підходи та відкриють вікно інвестицій і розвитку для наших підприємств.

Який буде новий вектор Укроборомпрому?

Сьогодні ми є учасниками та свідками історичного моменту – Укроборонпром часів Януковича буде ліквідовано!

На зміну Концерну утворимо новий сучасний оборонний холдинг, вільний від корупції, здатний приймати існуючі світові виклики та гарантувати безпеку і гідну оборону територій своєї держави.

65 підприємств сформують 6 субхолдингів – кожен за своїм конкретним напрямом: військовий авіаремонт, бронетехніка, радарні системи, морські системи, високоточне озброєння, боєприпаси та спецхімія.

Власне, ці субхолдинги і об’єднаються під новим оборонним холдингом –  «Оборонні системи України». Важливо, що єдиним його власником буде держава Україна в особі Кабінету міністрів.

Корпоратизація і запровадження сучасних стандартів управління. Як законопроєкт №3822 вплине на підприємства “Укроборонпрому”?

Корпоратизація та законопроєкт №3822  дасть змогу створити на 100% новий сучасний оборонний холдинг, який принципово відрізнятиметься від нинішньої моделі управління.

Поясню на прикладах.

Сьогодні наші підприємства не мають можливості та юридичних підстав, щоб створювати спільні підприємства з українськими та/чи іноземними партнерами. Це означає, що шлях для інвестицій – в тому числі і прямих іноземних – закрито. Реформа це змінить. І це дуже необхідно нашим підприємствам, які сьогодні працюють на застарілій техніці радянських часів.

А середній вік працівників заводів? Понад 55-60 років! Це люди, які провели все життя за станками часів 80-их, і жодних нових ідей, нових рішень чи бачень не мають. Ми цінуємо їх досвід, але цей досвід може бути корисним лише за умови нових вливань – як фінансових, так і інтелектуальних, а це не менш важливо. Наші підприємства потребують молодих спеціалістів, які хочуть та вміють освоювати нові технології, працювати на сучасному обладнанні та створювати сучасні зразки військової техніки, яка б відповідала реальним потребам ЗСУ. Яким чином ми зможемо привабити нове покоління? Вірно, за рахунок трансферу технологій, забезпечення заводів держзамовленнями та, як наслідок, привабливими фінансовими умовами праці.

Це все комплексна проблема, та вона передбачена реформою.

Корупція на підприємствах. Чи перевіряли Ви всіх керівників підприємств Укроборонпрому? Як плануєте з цим боротись?

Протистояння корупції та недопущення її у стінах Концерну я вважаю одним із прямих своїх завдань. Окремі ЗМІ дуже полюбляють розганяти «зраду», спираючись на цифри у деклараціях – моїй та членів моєї команди. Але ніхто не може дорікнути мені грошима, отриманими у незаконний спосіб. Того самого я вимагаю і від тих, з ким працюю.

Ми перевіряємо усіх топ-менеджерів на поліграфі. Якщо виникає потреба  – здійснюємо повторні перевірки, але ще не було випадку, аби хтось із людей, які вже працюють у Концерні, не пройшов поліграф.

Ми ініціюємо службові розслідування щодо представників нашої команди, якщо раптом з’являються підозри у корупційній діяльності. І не важливо – ця підозра виникла всередині Концерну чи публічне звинувачення прозвучало зовні.

Торік Укроборонпром підписав меморандум із Національним антикорупційним бюро України. І ми підтримуємо тісні зв’язки із організаціями, які протистоять корупції – приміром, State Watch

Останні 10 років всіх цікавить завод «Антонов». Чи будуть в нього інвестувати та реформувати чи планується продаж?

«Антонов», згідно із стратегією реформування «Укроборонпрому», увійде до холдингу, який опікуватиметься питаннями цивільної авіації. А конкретно до авіабудівного напрямку. Наразі мова про продаж не йде.

Навпаки – у держави чималі плани на розбудову «Антонова», який свого часу збирав і по 10, і по 12 літаків на тиждень!

Наприкінці минулого року, вперше за роки незалежності, підписано контракт на  три нові українські літаки Ан-178 для української армії.

А вже у травні ми плануємо побачити готовий фюзеляж першого літаку і маємо намір запросити на цю подію Президента.

Скільки у вас працює жінок в штаті? А скільки з них займають керівні посади? Наскільки Вам особисто легко працювати з жінками?

Я не рахував жінок в штаті, але їх чимало. В тому числі жінки ефективні і на керівних посадах. Для мене дуже важливо мати свою команду людей, яким я довіряю і які перевірені часом. Такі люди є, і прекрасно, що серед них є жінки.

Наскільки міжнародні інвестори зацікавлені інвестувати в Україну? Як Ви працюєте в цьому напрямку?

В цьому питанні показовими стали міжнародні виставкові заходи, в яких Укроборонпром взяв участь у складі офіційних українських делегацій. Маю на увазі IDEX–2021 в Абу-Дабі та авіаційну виставку Aero India–2021 в Бангалорі. Обидві події підтвердили зацікавленість іноземних партнерів у військово-технічному співробітництві з Україною, підписані контракти та попередні угоди, які матимуть своє продовження.

Важливо, що участь у таких заходах зазвичай стає лише стартом для відновлення або розширення співпраці: виставки закінчилися, а перемовини, зустрічі і далі продовжуються. 

Цьогоріч у лютому я відвідав ОАЄ також у складі Президентської делегації. В Абу-Дабі ми підписали угоди та договори з Tawazun Economic Council та EDGE Group про розширення військово-технічного співробітництва на загальну суму понад 1 млрд дол. США!

Загалом українська делегація в ОАЕ під час того візиту підписала контрактів і меморандумів майже на $3 мільярди!

Справжнім проривом стало підписання меморандумів між Фондом державного майна України та інвестиційним фондом Mubadala уряду Абу-Дабі. Безперечно, це варто розцінювати як крок до масштабних інвестицій в Україну із Західної Азії.

Особисто у мене майже щотижня відбуваються перемовини та особисті зустрічі із представниками різних країн саме з питань співпраці. Я маю на увазі країни Азії, Латинської Америки, країни-члени НАТО. Для нас також перспективними є ринки Африки.