Попри дозвіл Кабміну більшість продовольчих ринків так і не поновили свою роботу. Відтак українські виробники продовжать до повного зняття карантинних заходів.

Аналітики Української плодоовочевої асоціації (УПОА) продовжують отримувати повідомлення від вітчизняних виробників через проблеми з реалізацією плодоовочевої продукції, як минулорічної, так і ранньої. Враховуючи, що карантин в Україні продовжено до 22 травня, збитки фермерів можуть сягнути таких масштабів, що в наступному році частина виробників просто не зможе почати новий сезон через брак коштів.Як зазначають оператори ринку, продажі замороженої та свіжої плодоовочевої продукції вже знизилися в середньому на 60-70% у порівнянні з показниками 2019 року. Більше того, зниження ціни на ранні овочі та ягоди також суттєво позначилося на прибутках фермерах. Станом на кінець квітня, свіжа плодоовочева продукція подешевшала в середньому на 30-40% по відношенню до показників минулого сезону.

“Ще декілька тижнів тому, тепличний огірок відвантажувався по 12-15 грн/кг, що приблизно дорівнював рівню собівартості, а виробники суниці садової реалізовували ягоду по 50-80 грн/кг (на 40% дешевше ніж минулого року).

Лише зниження середньої температури повітря на території України, спровокувало зростання цін на овочі та ягоди, адже вибірка продукції в вітчизняних теплицях суттєво скоротилася. Та подальше потепління сприятиме росту пропозиції тепличної плодоовочевої продукції, що в свою чергу, відобразиться на ціні.

Тому збитки фермерів в цьому сезоні навряд чи закінчились, і це не говорячи про тих виробників, хто просто викидав свою продукцію на смітник”, – коментує ситуацію, директор з розвитку УПОА Катерина Звєрєва.

Яка ж ситуація з роздрібними ринками? На сьогоднішній день ринки працюють лише в деяких областях. При цьому їх робота суттєво обмежена жорсткими санітарними нормами. Наприклад, на ринках, що функціонують в Києві, Одесі, Чернігові, Хмельницькому, Львові перевіряється температура тіла відвідувачів на вході та контролюється кількість покупців в торговому павільйоні. Кожен з працюючих ринків має бути оснащеним антисептиками, а відстань між продавцями становить не менше 3 метрів.

За таких умов працювати здатні далеко не всі ринки, до того ж питання з громадським, обласним та міським транспортом залишається відкритим. Значна частина обслуговуючого персоналу, продавці та покупці фізично не спроможні потрапити на ринок.“Що стосується інших обласних центрів, то в Сумах, Харкові, Полтаві, Тернополі, Луцьку, Черкасах, Херсоні продовольчі ринки все ще не працюють і навряд чи їх робота буде поновлена до пом`якшення карантину (11 травня).

Зокрема, в Сумах планує поновити роботу тільки центральний міський ринок, а по всій області з 12 травня мають відновити роботу 27 продовольчих ринків. Зараз же навколо центрального ринку в Сумах фермери з приміських територій розбивають, так звані “стихійні ринки” та здійснюють продаж своєї продукції. Однак, подібні заходи переслідуються представниками поліції”, – зазначає виконавчий директор УПОА Семен Крамаренко.

Схожа ситуація спостерігається в Харкові та Черкасах, однак за словами місцевих операторів в більшості випадків представники правоохоронних органів часто закривають очі на стихійну торгівлю.

Тому, варто розуміти, що далеко не всі виробники в таких умовах здатні реалізувати хоча б частину своєї продукції, тому про повноцінне відновлення роботи ринків можна буде говорити лише після повного зняття карантинних заходів. До того часу ж, більшість вітчизняних виробників продовжать нарощувати свої збитки.