Пт. Бер 29th, 2024

Важливими завданнями Уповноваженого із захисту державної мови  є налагодження суспільного діалогу, забезпечення права громадян України на отримання інформації та послуг державною мовою. Про це 11 грудня на брифінгу в Будинку Уряду сказала  Уповноважений із захисту державної мови Тетяна Монахова. 

Вона підкреслила, що для уникнення маніпуляцій та хибних побоювань варто ознайомитися з текстом Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної».  І наголосила, що держава вимагає використання державної мови,  коли громадянин звертається до держави – захистити, навчити, лікувати, забезпечити роботою тощо, але питання спілкування з друзями, дітьми, близькими – особиста справа кожного.

«Українська мова – це інструмент залучення людини в суспільство. Це можливість вступити до українських університетів, це можливість потрапити на державну службу, це можливість служити в українській армії. І ми маємо розуміти, що державна мова – це державотворчий чинник. Не буває державності без мови», – підкреслила Тетяна Монахова.

Наразі, за її словами, першими кроками буде створення секретаріату: «Ми зараз стоїмо на нульовій точці. Немає ані штатного розпису, ані команди, ані приміщення. Перші завдання – створити секретаріат, де буде потужний юридичний відділ, лінгвістичний відділ. В бюджеті-2020 року закладено кошти на створення секретаріату». 

Крім того, при цьому органі планується створити громадську колегію, до якої будуть запрошуватися письменники, лідери думок та всі небайдужі до стану та перспектив української мови.

Довідково

27 листопада 2019 року Кабінет Міністрів України затвердив кандидатуру Тетяни Монахової на посаду Уповноваженого із захисту державної мови.

Вона народилася 2 липня 1980 року в Миколаєві. В 2002 році закінчила Миколаївський державний педагогічний університет ім. В.О. Сухомлинського за спеціальністю «Учитель української мови і літератури та англійської мови й зарубіжної літератури».

У 2015 році захистила докторську дисертацію на тему «Сучасні стратегії текстотворення в українській мові» в Одеському національному університеті ім. І.І. Мечникова.

Посада мовного омбудсмена передбачена законом «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Від admin_svitove