7 січня християни східного обряду відзначать свято Різдва Христового. Різдво — одне з головних християнських свят, що знаменує народження Ісуса Христа у Віфлеємі.

У день Народження Сина Божого весь світ славить свого спасителя: люди прикрашають свої будинки святковими ялинками, які символізують євангельське древо, запалюють свічки, ходять на церковні богослужіння. Протягом сотень років бережуть і шанують традиції Різдва й українці.

Традиції святкування Різдва в Україні

Традиційно Різдву передує тривалий сорокаденний піст, який починається 28 листопада і закінчується 7 січня. Оскільки останній день перед постом припадає на день пам’яті святого апостола Пилипа, то сам пост заведено називати Пилипівкою.

Напередодні Різдва Христового 6 січня український народ сідає за щедрий, але пісний стіл. Одна з головних традицій святкування Різдва — Святий Вечір. Після наведення порядків у будинку українці готують дванадцять святкових страв на честь дванадцяти апостолів.

Головною і ритуальною різдвяною стравою є кутя, яка може бути приготована з пшеничної, ячмінної чи рисової каші, змішаної з родзинками, маком, медом і горіхами. Також на столі обов’язково має стояти узвар.

Марина Соботюк — заступниця Голови та співзасновниця громадської організації Інститут культури України розповіла в ефірі ВІКНА-НОВИНИ про особливості приготування дванадцяти різдвяних страв.

Українська кутя – це страва, яка об’єднує родину, країну. Це оберіг і традиція. Це історичність та ритуал. Кожен регіон в Україні має свої особливості подачі і свої «родзинки» окрім звичайних, які там традиційно є. В окремих регіонах України до куті додають вишню, а замість пшениці беруть рис або гречку. Але в основному, це пшениця, мак, родзинки та мед. Кожен з інгредієтів не лише додає смак, а й передає символіку: зерно в різдвяній куті символізує безсмертність або переродження душі. Макове молоко з медом — це символ достатку і плодючості землі. Мед окремо символізує солодкість і земні втіхи. Мак і горіхи означають багатство і родючість.

Зазначила Марина спеціально для Світове Українство.

Сідати за різдвяний стіл необхідно з появою першої зірки, яку називать Віфлеємською. Саме вона привела мудреців до немовляти-Христа. Святий Вечір починається молитвою і запалюванням різдвяної свічки. У компанії всієї родини, в тому числі й немовлят, господар будинку благословляє вечерю.

Важливим різдвяним обрядом на Святий вечір є оформлення столу. Традиційно його застеляють свіжим сіном або соломою, зверху насипають трохи зерна і покривають скатертиною. По кутках столу під скатертину кладуть по зубчику часнику, який буде оберігати сім’ю від хвороб та злих сил.

На почесному місці в домі повинен стояти Дідух — житній, пшеничний або вівсяний сніп, який символізує урожай, добробут, багатство, дух предків і оберіг роду. Вважається, що присутність Дідуха в домі приносить гарний настрій, затишок і святкову атмосферу.

Важлива і незмінна традиція на Різдво — це колядування. По вулицях і будинках колядники ходять, починаючи зі Святого Вечора, або з першого дня Різдва. Часто вони носять з собою велику зірку, закріплену на палиці та покриту позолоченим папером. Така зірка символізує Вифлеємську, що ознаменувала народження Ісуса Христа.

Давнім та унікальним різдвяним звичаєм в Україні було і залишається ходіння з вертепом. Вертеп — це пересувний мініатюрний ляльковий театр, розміщений в коробі, в якому показували цілі вистави на тему Різдва.

Ще однією традицією святкування Різдва є різдвяні ворожіння. Споконвіку люди цікавилися своїм майбутнім і хотіли заглянути за його завісу. В період Святок, починаючи зі Святого Вечора і закінчуючи Водохрещем, наші предки ворожили на свою долю.

Щоб дізнатися про своє майбутнє, люди використовували віск, молоко, волосся, сніг, прикраси та інші атрибути. Дівчата, звичайно ж, ворожили на судженого.

Різдво Христове — це, в першу чергу, свято добра, миру і милосердя. Попри те, що Різдво — день сімейний, дуже важливо в цей час допомагати хворим, сиротам, вдовам, жебракам, бродячим тваринам і всім тим, хто з різних причин позбавлений святкових радощів.

З Різдвом Христовим!