Про європерспективи нашої країни в умовах конституційної кризи поговорили із віцепрем’єркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольгою Стефанішиною.

Конституційна криза і провал судової реформи

Європарламент закликає Україну системно підходити до судової реформи. Зараз я бачу, що достатньо позитивно сприйнята міжнародними партнерами невідкладна блискавична реакція уряду і президента на рішення КСУ. Президент дав політичний пас парламенту на кардинальне перезавантаження Конституційного суду. У Верховній Раді напрацьовуються відповідні політичні і політико-правові рішення. Але я розумію, що дуже важливим для наших міжнародних партнерів є системна реформа судової системи, так само збереження антикорупційних органів і нарощування їх діяльності. Тому напередодні під головування президента була проведена комісія з правової реформи, і міжнародні партнери це також оцінюють, що ми робимо фокус на напрацюванні системних змін до законодавства, у тому числі і щодо КСУ.

Чи є ризик для безвізу з ЄС?

Питання перегляду чи скасування безвізового режиму з Європейським Союзом наразі не стоїть на порядку денному відносин «Україна-ЄС», хоча питання функціонування антикорупційних інституцій було, є і залишається однією із головних умов безвізу. Зараз період спостерігання, влада чітко зафіксувала відданість цій реформі, і ми робимо все можливо, щоб її зберегти, є і рішення уряду щодо електронних декларацій. Тому наразі на усіх рівнях загрози як такої немає. Але очевидно, що європейські партнери спостерігають за розвитком подій, і у звіті, який щорічно публікує Європейська комісія про функціонування безвізового режиму, ця конституційна криза буде відображена, так само, як і рекомендації щодо вирішення проблемних питань. Сподіваюсь, до того часу Україна успішно впорається із домашнім завданням по подоланню наслідків конституційної кризи.

Угода про Асоціацію з ЄС

Я можу сказати із упевненістю, що уряд зробив правильну ставку на те, щоб починати процес щодо перегляду оновлення торгової частини Угоди з ЄС з консультацій з українським бізнесом. Чотири місяці ми проводили зустрічі з бізнес-асоціаціями, які готували свої пропозиції, бачення щодо проблемних питань, щодо бар’єрів до доступу на ринок, розширення квот, зменшення мит. Це був один з таких чинників, який спонукав Європейський Союз серйозно поглянути на цей процес та досягти політичних домовленостей. Сьогодні ми маємо візію, і сподіваємося, що з січня ми розпочнемо цей процес.

Парламент попереднього і нинішнього скликання ухвалив понад 100 законів, необхідних для виконання Угоди про асоціацію із Євросоюзом. Це становить трохи менше ніж 50% виконання всієї Угоди. Але зараз парламент розглядає дуже важкі рішення, які роками не проходили у сесійному залі, і зараз у пріоритетному списку близько 20 законопроєктів: про ринок сміття, так званий «закон про відходи», закон про внутрішні водні шляхи перевезення. У нас він не працює, а в ЄС є одним з основних екологічних видів перевезень.  Також є ще кілька системних рішень.