Засновник та президент CEO Club Ukraine, член наглядової ради Editor’s Club Сергій Гайдайчук про ОАЕ і про те, на що Україна може і повинна звернути увагу, написав у своєму блозі Українська правда.

Розвиток ОАЕ показує надзвичайну важливість бачення у лідерів країни.

Про об’єднані Арабські Емірати написано чимало. Всіх, і мене також, найбільше вражає те, як за кілька десятків років місце, де можна було побачити тільки пісок, верблюдів та кілька десятків тисяч бедуїнів перетворилось на високорозвинене суспільство з високотехнологічними містами. І це заможне суспільство, за показником ВВП на душу населення ОАЕ, посідає шосте місце в світі.

Менш часто говорять про причини економічного злету Еміратів. Адже це важко назвати “зростанням” – з моменту здобуття незалежності в 1971 році економіка ОАЕ до 2013 року збільшилась у 230 разів! Так, суто з фінансової точки зору основою для розвитку стали доходи від торгівлі нафтою та газом. ОАЕ входить в топ-10 країн світу з найбільшими розвіданими запасами цих ресурсів. В України теж чимало корисних копалин, проте ми і надалі продовжуємо говорити про свій великий потенціал, але не показуємо істотного зростання.

Я вважаю, що причиною успіху ОАЕ є бачення лідерів країни. Перший президент ОАЕ, Шейх Заїд бін Султан Аль Нахайян, започаткував традицію, що нафтогазові прибутки інвестуються в розвиток інших секторів економіки, а також у соціальну та транспортну інфраструктуру. Він одразу бачив потребу в зменшенні залежності країни від одного, сировинного джерела доходів. Ймовірно, на стратегічне бачення Шейха Заїда вплинули події 1930-х років. На той час основні надходження для місцевих давав видобуток і продаж перлин. Але поява технології культивування перлів у штучних умовах фактично “вбила” цей сектор, що стало важким випробуванням для населення.

ОАЕ від самого початку має довгостроковий стратегічний план по скороченню частки нафтогазового сектору. Вже у 2018 році вона склала 26% ВВП. Для порівняння: в сусідній Саудівській Аравії -45% ВВП. Як каже Султан бен Саїд Аль-Мансурі, міністр економіки Об’єднаних Арабських Еміратів, є мета в наступні кілька років, вивести частку нафтогазової галузі на позначку менше 20% ВВП. Уряд називає це “переходом до пост-нафтової ери”.

Що робить країна натомість? ОАЕ фокусується на розвитку будівництва, інфраструктури, в тому числі нових повітряних і морських портів (одних з найбільших у світі), а також на туризмі. Загальний внесок галузі подорожей та туризму у ВВП вже становить 12,1%. Будівництво створює близько 6% ВВП. Тобто разом вони вже майже зрівнялись із нафтогазовим сектором. Розвиток технологій та інновацій теж у пріоритетах. Наприклад, уряд має стратегічні KPI із збільшення кількість патентів на винаходи в країні так вже кілька років активно заохочує релокацію стартапів у країну. Не забувають в ОАЕ і про МСБ. Він складає основу економіки – його частка у ВВП країни становила в 2018 році понад 60%. Цього року очікується, що показник зросте до 70%.

Важливим фактором розвитку є вільні економічні зони (ВЕЗ). У них діє пільговий податковий режим – компанії звільнені від сплати ПДВ, податку на прибуток та митних зборів. Також немає обмеження на частку громадян ОАЕ у новостворених підприємствах, в той час як за межами ВЕЗ мінімум 51% компанії має належати громадянам Еміратів. Близько третини “ненафтового” ВВП Еміратів створюється в 40 вільних економічних зонах.

Але одних податкових пільг недостатньо. Ще один важливий фактор, який приваблює інвесторів – це безпека. Крім того, що такі міста як Дубаї є одними з найбільш безпечних у світі, в ОАЕ запроваджено швидкі процедури для бізнесу та працює верховенство права. В рейтингу Doing Business 2020 року від Світового Банку, Емірати посідають 16 місце. А якщо подивитись на детальні складові рейтингу, то за такими показниками, як отримання дозволів на будівництво, забезпечення виконання контрактів і захист міноритарних акціонерів, ОАЕ мають ще кращі позиції. За легкістю під’єднання до електромереж, яке в Україні бентежить не одного інвестора, Емірати найкращі у світі.

Звичайно, тривала пандемія та динаміка цін на нафту може вплинути на досягнення поставлених цілей. Але всі економісти одностайні в тому, що ОАЕ має одну з найбільш диверсифікованих економік регіону. І це дає країні надію на більш швидке подолання кризових явищ.

Для України найбільш важливим уроком із успіху ОАЕ є урок лідерства. Саме довгострокове бачення у керівників країни сформувало той вектор розвитку, якому десятиліттями слідують Емірати. Це не менш важливий ресурс, ніж нафта та інші корисні копалини. В України зараз теж сировинна економіка, але ми можемо стати іншими. Це цілком можливо, якщо лідери країни будуть спроможні сформувати бачення майбутнього та повести країну шляхом розвитку високотехнологічної економіки.