23 жовтня в зоні відчуження було встановлено новий рекорд України. Художники проекту ARTEFACT створили з стратегічного радянського об’єкта «Дуга» в Чорнобилі масштабну digital-скульптуру під назвою «Чорнобильське сяйво». Під час шоу на майданчику були присутні представники Книги рекордів України, які й зафіксували момент встановлення рекорду.

Вражаюче лазерне шоу тривало близько години під час зйомок документального арт-кіно «Артефакти Чорнобиля» режисера Валерія Коршунова. Скульптуру створили режисер фільму й автор проекту Валерій Коршунов та медіа-артист Ярослав Костенко. У документальному арт-кіно йдеться про сучасні культурні артефакти навколо Чорнобиля.

З перших секунд шоу засекречений радянський об’єкт, який іноземці називають «російським дятлом», вперше за своє існування засяяв під звуки музики. На події були присутні понад 40 представників українських та іноземних ЗМІ, а також кілька знімальних груп, які фіксували цю історичну подію для документального кіно. Цифрову інсталяцію доповнив спеціальний саундтрек на основі звуків Чорнобиля, який створив для документального фільму музикант Rassvet.

Головний меседж творців арт-шоу – перетворити чорнобильську зону в магніт для туристів і змінити ставлення людей до трагедії в Чорнобилі.

«Сьогодні ми створюємо найбільшу лазерну інсталяцію в Україні для того, щоб показати, що моторошні символи Радянського Союзу можуть стати потужними арт об’єктами сучасної України. Чорнобиль – це наше минуле, яке ми не можемо змінити. Однак ми повинні формулювати власні месиджі, щоб змінити сприйняття України в контексті трагедії Чорнобиля зараз і в майбутньому. Краща форма, зрозуміла для всього світу, – це арт», – розповідає автор ідеї, режисер і продюсер фільму «Артефакти Чорнобиля» Валерій Коршунов.