Українське мистецтво спричинило артвибух на виставці в Анкарі

В Анкарі закінчилася 7-ма міжнародна виставка сучасного мистецтва ARTANKARA. Український стенд ряснів відвідувачами й перетворився на фотозону. Твори сучасного образотворчого та прикладного мистецтва українських митців привертали жваву увагу й започатковували дискусії, зокрема про те, чи змінилися підходи і значення мистецтва в умовах світового локдауну.

Представлені на українському стенді картини створили українські художники в Туреччині в рамках проєкту İstanbul Artist Residency, який вдалося провести перед самим локдауном навесні минулого року. Кураторкою проєкту є Поліна Сьомочкіна – українська художниця, яка живе в Стамбулі. 

Українське сучасне прикладне мистецтво було представлене керамічними витворами майстрині Олесі Дворак-Галік.

ЛОКДАУН ТВОРЧОСТІ НЕ НА ЗАВАДІ

Поліна Сьомочкіна жартує, що організація та участь у мистецьких заходах перед самим локдауном стають традицією. Торік перед самим закриттям авіасполучення вдалося зібрати українських художників на İstanbul Artist Residency. Коли у світі скасували всі мистецькі заходи, на İstanbul Artist Residency було створено унікальні роботи. Цьогоріч ARTANKARA завершилася на день раніше через комендантську годину, запроваджену по всій Туреччині.Ідея İstanbul Artist Residency – робота художників разом, в одному приміщенні, вихід за звичні, усталені рамки в творчості, обмін досвідом. Торік українські митці концептуально працювали з ідеєю палімпсестів та колективної пам’яті.

Палімпсести – це старовинне письмо, яке було згодом переписане, але нижня частина якого збережена. Це також про нашарування досвіду, колективної пам’яті, життя, думок різних поколінь, історичних етапів, цілих епох. Поліна Сьомочкіна бачить символізм у проведенні İstanbul Artist Residency саме в Стамбулі, оскільки саме мультинаціональне та мультикультурне місто, його багата історія та різноманіття є яскравим прикладом палімпсесту.

ВІДЧУТТЯ КРАЇНИ ТА ЕНЕРГЕТИКИ ПРОСТОРУ

Поліна Сьомочкіна живе в Туреччині три роки. Відзначає, що країна її приваблює, вона відчуває особливу енергетику та синергію. І пандемія тому не на заваді.

«Мої бажання, навіть найбільш сміливі, здійснюються тут, ніби хтось мене направляє».

Зауважила Поліна Сьомочкіна

Мисткиня впевнена, що за «чарівного» сприяння Стамбула вдалося організувати комфортний і сучасний простір для İstanbul Artist Residency, зібрати там українських, турецьких та закордонних митців. Анкара «допомогла» представити український стенд міністру культури й туризму Туреччини Нурі Ерсою.

Фото: Facebook/Поліна Сьомочкіна
Фото: Facebook/Поліна Сьомочкіна

ІНТУЇТИВНА КЕРАМІКА – ПОДОРОЖ ЗОВНІШНІМ ТА ВНУТРІШНІМ СВІТАМИ

Твори Олесі Дворак-Галік на цьогорічній виставці в Анкарі доповнюють ідею палімпсестів. Одна з робіт має назву «Відображення». Мисткиня заклала в неї бачення світу, його розвиток та трансформацію з часів Трипільської культури. «Відображення» – це композиція-трансформер, з якої кожен може скласти власний твір, втілити свої асоціації й бачення. Керамічні частини оздоблені трипільськими орнаментами, які символізують засівання поля й зародження нового життя.

При складанні кожна з окремих частин відбивається в іншій, ніби створюючи нематеріальний зв’язок і єдиний простір між ними. Під час створення композиції «Відображення» майстриня використовувала вторинну сировину, що влучно єднає давні мотиви з актуальними для сьогодення питаннями екологічності існування.

Туреччина як країна мисткиню приваблює, спонукає до вивчення й пізнання. Олеся Дворак-Галік не виключає, що створить колекцію кераміки, надихнувшись і цією країною.

СУЧАСНЕ МИСТЕЦТВО ЄДНАЄ Й ДОПОМАГАЄ ДОЛАТИ СТЕРЕОТИПИ

Представленню українського мистецтва на ARTANKARA посприяла держава, презентація в Анкарі відбулася за підтримки і сприяння посольства України в Туреччині та особисто посла Андрія Сибіги. У Стамбулі митцями опікуються генконсульство та генконсул Олександр Гаман.

Андрій і Тетяна Сибіги відвідали виставку в день відкриття. Надихнувшись, ініціювали ознайомлення з нею й українським стендом дружин послів іноземних держав, акредитованих в Анкарі.

«Мистецтво не має кордонів, воно поза часом. Це мова символів. Воно впливає на емоції та розмовляє мовою емоцій, сягає сердець. Мистецтво дозволяє пізнавати одне одного більш глибинно й багатогранно, відкриває речі, закладені в нашому ДНК».

Поділився враженнями Андрій Сибіга.

Посол радіє з того, що присутність якісного і висококласного українського мистецтва в Туреччині стала традицією й завжди є мейнстримною подією.

Художниця-керамістка Олеся Дворак-Галік відзначила, що серед відвідувачів ARTANKARA побачила багато молоді. Вважає це не лише особливістю Туреччини, а й світовою тенденцією. Зростання цікавості серед молоді різними мистецькими заходами спостерігає й в Україні. Каже, що в Туреччині, на відміну від багатьох інших країн, віддають перевагу реалістичному мистецтву та класичному живопису.