Центральне антикорупційне бюро Польщі за дорученням Національного антикорупційного бюро (НАБУ) і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) України у рамках спільної слідчої групи у вівторок повідомило колишньому в. о. голови Державного агентства автомобільних доріг України (“Укравтодор”) Славоміру Новаку про підозру в одержанні неправомірної вигоди.

Як зазначено в повідомленні на сайті НАБУ, антикорупційні органи України зафіксували три епізоди, які можуть свідчити про можливе отримання Новаком неправомірної вигоди: усі ці випадки пов’язані з ухваленням рішень про використання коштів, наданих міжнародними фінансовими організаціями у вигляді кредитів на ремонт українських доріг.

Як зазначають у НАБУ, в одному з епізодів йшлося про сплату 10% “консультаційних послуг”, що становило понад EUR180 тис. У другому – компанія-переможець тендера “Укравтодору” мала виплатити внесок до спеціально створеного спільного підприємство в Польщі – понад 3,5 млн грн в еквіваленті на момент вчинення злочину.

У третьому випадку йшлося про викуп іншої спеціально створеної компанії зі статутним капіталом в EUR15 тис. за EUR300-350 тис. В обмін на це Новак обіцяв “не помітити” порушень термінів виконання контрактів однією з компаній-підрядників “Укравтодору” і не вимагати від неї сплати штрафних санкцій.

Особливістю зазначених злочинів було те, що вони починалися в Україні, а завершувались у Польщі.

Загальна сума кредитних коштів, які злочинна група використала як привід для отримання неправомірної вигоди від компаній у сфері дорожнього господарства, перевищує EUR270 млн.

Як повідомлялося, за інформацією САП, Новак реєстрував підприємства в Польщі на імена довірених осіб і поповнював їхній статутний капітал коштами учасників тендерів “Укравтодору”.

Раніше НАБУ і САП спільно з Центральним антикорупційним бюро Польщі (ЦАБ) і Окружною прокуратурою здійснили санкціоновані обшуки в Києві, Львові та на території Польщі у рамках спільного розслідування діяльності злочинної організації у сфері дорожнього господарства.

Прес-секретар міністра-координатора спеціальних служб Польщі Станіслав Жарин (Stanisław Żaryn) написав у Twitter про затримання ЦАБ за обвинуваченням у корупції екс-голови “Укравтодору” Новака. Окрім нього, затримано також колишнього командира військової частини 2305 “ГРОМ” Даріуша Завадку (Dariusz Zawadka) і підприємця з Гданська.

Кабінет Міністрів України призначив Славоміра Новака в. о. голови “Укравтодору” 19 жовтня 2016 року. До цього він був депутатом польського сейму, відповідав за транспортні плани та інвестиції під час підготовки Польщі до Євро-2012. У 2011-2013 рр. обіймав посаду міністра транспорту, будівництва та морського господарства Польщі. У вересні 2019 року Кабінет Міністрів звільнив Славоміра Новака з посади.