18 грудня 2018 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову про реорганізацію Державної фіскальної служби. Вона передбачає поділ ДФС на Державну податкову службу, до складу якої входитимуть підрозділи податкової міліції, і Державну митну службу як окремі центральні органи виконавчої влади. Конкурс на посаду голови Державної митної служби виграв заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов. 5 липня Кабмін призначив Нефьодова на цей пост, 15 липня він розпочав виконання обов’язків.

На запрошення президента Торгово-промислової палати України Геннадія Чижикова, бізнес-спільнота зустрілася із новопризначеним Головою Державної митної служби України Максимом Нефьодовим та поділилася своїм баченням щодо вирішення ключових проблем у митній сфері. Така зустріч стала можливою вперше за останні десять років.

Діалог був продуктивним, відбулася  пряма і відверта дискусія, від членів Палати прозвучало чимало ініціатив та була заявлена готовність допомагати реформуванню митниці.

У своєму виступі  перед підприємцями новий глава Державної митної служби Максим Нефьодов виділив три головних пріоритети в своїй роботі та наголосив, що вважає важливою умовою для змін на митниці формування “технократичнного” Кабінету міністрів, здатного проводити системні реформи в суміжних сферах. “…Тільки спільним рішенням для усіх контролюючих служб на кордоні потрібно провадити одночасне реформування  і тільки спільними зусиллями можна навести лад на українському кордоні.”

“Моїми найбільшими пріоритетами на наступний рік будуть три речі. Поштові перевезення, автомобільні перевезення на західному кордоні, і ще контейнерні перевезення у портах.

Розумію, що у нас є інші проблеми, але чесно вам кажу. Це те, що буде у фокусі. І дай Боже, щоб на ці три історії нам вистачило ресурсів.

Якби мені треба було б повісити політичну зірочку на груди, зробити якийсь елітний пункт перетину кордону, або елітну митницю, і сказати вам “Ось вона реформа. Так, всюди ще погано, але ось дивіться є одна реформа з прозорими стінами, новими дівчатками та хлопчиками”. Це зробити насправді дуже легко. Контрабандні потоки просто переїдуть в інший канал, вони ж всі взаємозамінні. Більшість товарів можна…умовно закрив один кордон, перемістилося на інше. Або з пошти переїхало на бусику.

Тому треба працювати системно по всіх напрямках. Поступово стискаючи пропускну здатність чорних каналів доступу”, – сказав головний митник.

Головною проблемою Нефьодов вважає “Питання підняття зарплат і збільшення фінансування митниці. Які б я геніальні кроки не робив, але якщо виконувати ці зміни будуть люди з зарплатою там (у директора департаменту 25 тисяч гривень, у рядового митника – 7-8 тисяч гривень), мені дуже важко повірити у ефективність такої роботи. Буде корупція на місцях і люди, які не вмотивовані працювати. Навіть якщо зробимо перезапуск. А де ж взяти гарних на таку зарплату. Жоден не піде. Це питання супер-актуальне.

Ніхто не каже про те, що я, як голова Держмитслужби, маю отримувати стільки, скільки голови найбільших українських приватних компаній. Про це мови не йде. Але принаймні для середньої ланки персоналу ці зарплати мають бути конкурентні”, – заявив голова ДМС.

Також Нефьодов висловив сподівання, що Міністерство фінансів погодить штатний розклад відомства вже цього тижня, то ж переведення співробітників центрального апарату Державної фіскальної служби (ДФС) у новостворену Державну митну службу України розпочнеться наступного тижня.

Офіс президента України готує законопроект про спрощення процедури працевлаштування та звільнення державних службовців, який може бути внесений як невідкладний. Про це повідомив Нефьодов, відповідаючи на питання журналістів про потенційне звільнення керівників ряду регіональних митниць.

Він підкреслив, що ці зміни в закон необхідні для поновлення реформованої митної служби.

«Закон про державну службу не дозволяє легко брати на роботу і звільняти співробітників … Звичайно, якщо ми будемо по шість-сім місяців бігати за кожним держслужбовцем – він може в будь-який момент піти на лікарняний і де-факто перебувати там вічно, – гадаю, тоді процес оновлення (митниці) точно затягнеться », – прокоментував глава митної служби.

Нефьодов уточнив, що до теперішнього часу позбувся посади тільки один з керівників — голова Львівської митниці, звільнення яких вимагав президент Володимир Зеленський.

Він також повідомив, що збирається очистити митницю від “одіозних людей“.
“Я хотів би провести чистку, можливо, найбільш одіозних людей; перерозподілити якось зобов’язання; може, підвищити людей, які користуються довірою, але яких із певних особистих причин колишні керівники “засунули” кудись углиб”, – уточнив Нефьодов.

Крім того, Максим Нефьодов має намір сконцентруватися на проблемах, пов’язаних з переміщенням через кордон окремих товарів, таких як автомобілі. “По авто немає єдиного магічного рецепта, але якщо ми зробимо електронний кабінет для декларанта-фізособи з спрощеним доступом і, можливо, без участі митного брокера; якщо ми будемо публікувати середні ціни, за якими митниця розмитнює аналогічні автомобілі, якщо ми зробимо нормальну систему обробки митних декларацій без ручного коректування, то я впевнений, що ми істотно знизимо кількість скарг”, – сказав голова Митниці.

Глава Державної митної служби Максим Нефьодов запевнив, що всі, хто в бізнес-колах називається його “посередником” і пропонує допомогти у вирішенні питань за гроші, є шахраями.

“Я не відчуваю політичного тиску. Я ні з ким не узгоджую своїх призначень, не обговорюю якихось конкретних особистостей. Немає жодних посередників, які представляються, що від мене. Хочу запевнити, що це аферисти”, – сказав Нефьодов.

Керівник митниці нагадав, що раніше просив надсилати йому повідомлення, якщо на митницях співробітники вимагають гроші або поширюють інформацію про те, що головний митник вимагає хабар, або якщо людина прямо говорить про особисті домовленості з ним: “Якщо у вас митниця вимагає хабаря – пишіть мені прямо у Facebook”.

Нефьодов повідомив, що після його прохання в Facebook направляти йому скарги, він отримав їх більше 1 тис., більшість стосувалося розмитнення автомобілів.

“Мені прийшло близько тисячі скарг по автомобілям, ще приблизно 50 – про те, що десь збирають з маршрутки по 50 грн і десь погані туалети. І мені прийшло тільки два кейса, де є реальна фабула, яку можна перевірити і на яку можна відреагувати “, – сказав Нефьодов.

За його словами, один з таких кейсів вже направлений в правоохоронні органи. Надалі Нефьодов планує запустити електронну систему скарг, як Dozorro в державних закупівлях – з можливістю залишити скаргу онлайн і відстежувати статус її обробки.

“З позитивного: за перший місяць роботи я не побачив несподіваних проблем”, – повідомив Нефьодов.

В результаті дискусії між Головою новоствореної Державної митної служби України Максимом Нефьодовим та підприємцями сформувалося спільне розуміння того, що треба формувати сучасні правила гри на митниці вже зараз. Адже 40 % ВВП формується саме там! Так, це не робиться в 1 день. Так, це комплекс питань, починаючи від законодавчої бази закінчуючи зарплатами митників. Але є розуміння необхідності спільних зусиль та бажання бізнесу і керівника ДМСУ працювати разом. Українська митниця має стати позитивним бізнес-кейсом українських реформ. Торгово-промислова палата України, включилась до цього процесу, тому що це першочергове питання формування конкурентоздатності українського бізнесу.